Ana Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle
Vergi Takvimi Pratik Bilgiler Resmi Gazete T.C. Kimlik No İnternet Vergi Dairesi KDV Uygulama (e-Kitap) Devlet Teşkilatı Veri Tabanı
MÜKELEF BİLGİ PANOSU
Malul ve Engellilerin Araç Alımlarında ÖTV İstisnası
Maliyetler İle Finansman Giderleri İlişkisi
Doğum yapan sigortalılara yapılan ödemeler
Kıdem tazminatı ve karşılığı
Sermaye Şirketlerinde Kâr Dağıtımı Uygulaması ve Muhasebesi
Özel binek araçlarının kiraya verilmesinde KDV
Kapanış tasdikine tabi defterler ve yapılması gereken
İŞSİZLİK SİGORTASINA GENİŞ PENCEREDEN BAKALIM(YAZI DİZİSİ-1)
Dul yetim aylığı hakkında Son durum nedir.?
Teknoloji geliştirme bölgelerindeki vergi ve sigorta destekleri
Şirket hissesi devrinde vergi sürprizi
Hapse girmeyen 'patron' kalmaz!
Ortakların şirkete borçlanma yasağı
LİSE STAJI EMEKLİLİĞİ ETKİLEMEZ.
Ortaklarının şirkete borçlanma yasağı ve fatura ödemelerinde süre sınırı
SSK İLE İLGİLİ İŞVEREN VE MALİMÜŞAVİRLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN HUSUSLAR
YILLIK İZİN DÖNEMİ GELDİ.
6111 SAYILI YASA İLE GELEN SİGORTA PRİM TEŞVİKİ
FAZLA MESAİ ÜCRETİNİN HESAPLANMASI HAKKINDA ÖRNEKLER
İşi olmayanlar ceza ödeyecek!
ANA SAYFA
HAKKIMIZDA
KADROMUZ
HİZMETLERİMİZ
MÜKELLEF BİLGİ PANOSU
MESLEKİ YAZILAR
GÜNCEL MEVZUAT
PRATİK BİLGİLER
MUHASEBE STANDARTLARI
EKONOMİ HABERLERİ
VERGİ MEVZUATI
SGK MEVZUATI
İŞKUR MEVZUATI
DİLEKÇEMATİK
VERGİ TAKVİMİ
KDV ORANI ARAMA
İLETİŞİM
EKONOMİ HABERLERİ
Ruslar Türkiye'den vazgeçmiyor!
25 bin TL biriktirene 5 bin TL devletten!
Kapadokya’da 29 liraya ‘oda’
Temiz yakıt
Türk şirketleri CERN ihalelerine katılacak
MÜKELLEF BİLGİ PANOSU
LİNKLER


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
YILLIK İZİN DÖNEMİ GELDİ.
Tüm çalışanlar için aynı durum geçerli. Yıllık izinler genelde haziran başından ağustos sonuna kadarki üç aylık dilimde kullanılır. Bu yıl ramazanın on gün daha erkene (11 Ağustos) gelmesi ile popüler izin dönemi yaklaşık iki aya düşecek. Çalışanların birçoğu 70 günlük sürede (1 Haziran- 10 Ağustos) izin kullanmak isteyecek. Çünkü birçok çalışan yıllık iznini veya tatilini ramazan ayına denk getirmek istemeyecek.
Hatta okullar kapanmadan izne çıkamayan çalışanlar için bu süre daha da kısalacak. Belli ki bu yaz, çalışanların birçoğunun izin talepleri okulların kapanış tarihi ile (18 Haziran) ramazanın başlangıç tarihi (11 Ağustos) arasına sıkışacak ve bu da çalışanların izin talepleri arasında çakışmalara ned
 
 
Tüm çalışa
 
 
 

 Tüm çalışanlar için aynı durum geçerli. Yıllık izinler genelde haziran başından ağustos sonuna kadarki üç aylık dilimde kullanılır. Bu yıl ramazanın on gün daha erkene (11 Ağustos) gelmesi ile popüler izin dönemi yaklaşık iki aya düşecek. Çalışanların birçoğu 70 günlük sürede (1 Haziran- 10 Ağustos) izin kullanmak isteyecek. Çünkü birçok çalışan yıllık iznini veya tatilini ramazan ayına denk getirmek istemeyecek.

Hatta okullar kapanmadan izne çıkamayan çalışanlar için bu süre daha da kısalacak. Belli ki bu yaz, çalışanların birçoğunun izin talepleri okulların kapanış tarihi ile (18 Haziran) ramazanın başlangıç tarihi (11 Ağustos) arasına sıkışacak ve bu da çalışanların izin talepleri arasında çakışmalara neden olacak.

O yüzden çalışanların izin taleplerini erkenden yaparak ve yöneticileri ile izin tarihlerinde şimdiden mutabık kalarak bir nevi ‘erken rezervasyon' yaptırmaları yerinde olacaktır. İşverenlerin de 18 Haziran - 10 Ağustos arası tarihlere gelebilecek yoğun talebi şimdiden öngörerek, bu talepleri optimal olarak dağıtacak planlamayı bir an önce sonuçlandırarak çalışanlarına duyurmaları olası tartışmaların önüne geçecektir.

Yıllık Ücretli İzin Yönetmeliği'ne (YÜİY) göre, işveren belirli tarihler arası toplu izin de uygulayabilir. (Nisan başı ile ekim sonu arasında. YÜİY Md. 10) Veya işyerinde yürütülen işlerin nitelik ve özelliklerine göre önceden belirli tarihler arası için (Misal: 10 Haziran-10 Eylül) yıllık izin taleplerinin karşılanacağını çalışanlarına duyurabilir. Çalışanlar da bu süreler içinde kendisine uygun tarihi belirleyerek kişisel talebini işverenine iletebilir.

İşin devamlılığı açısından aynı tarihler içinde birlikte izne çıkmaması gereken çalışanlar da olacaktır. İşveren bunların arasında kimin izne çıkabileceğini; çalışanların işyerindeki kıdemi ve bir önceki yıl iznini kullandığı tarihi de dikkate alarak belirler. (YÜİY Md. 8)

Hem çalışanlara hem işverenlere yıllık izin uygulamasıyla ilgili aşağıdaki hususları ayrıca hatırlatmakta yarar görüyoruz.

- Çalışanın kıdemine göre değişen yıllık izin süreleri:

İş Kanunu'na (İ.K.) göre çalışanın işyerindeki kıdemi; 1-5 yıl ise 14 gün, kıdemi 5-15 yıl arası ise 20 gün ve 15 yıldan fazla ise 26 gün yıllık izin sürelerine hak kazanılıyor. (İ.K. Md. 53)

- 100'den fazla çalışanı olan işyerleri için izin kurulu zorunlu:

100'den fazla çalışanı olan işletmeler izin kurulu oluşturarak yıllık izin uygulamasını gerçekleştirmeli. (YÜİY Md. 15)

- İzin kullanma hakkından vazgeçilemez:

Yıllık ücretli izin kullanma hakkından çalışan kendisi de vazgeçemez (İ.K. Md. 53)

- İzin süresi bölünemez:

İş Yasası'na göre izin süresi bölünemiyor. Bölünecek olsa bile tarafların rızası ile bir bölümü on günden aşağı olamıyor. (İ.K. Md. 56)

- İzne çıkarken avans verme zorunluluğu:

İşveren, yıllık ücretli iznini kullanan her çalışana, yıllık izin dönemine ilişkin ücretini izne başlamasından önce peşin olarak ödemek veya avans olarak vermek zorunda. (İ.K. Md. 57)

 

Çalışanlar bu yıl izne doyacaklar

2008 de bu yıla benzer "bol izinli" bir yıl olmuştu. Bu yıl ramazan bayramının birinci günü perşembe (9 Eylül) gününe denk geliyor. Arife ve hafta sonu ile beraber 4,5 gün ekstra tatil var yani. Kurban bayramında ise çalışanlara çifte bayram var. Çünkü bayram tatili büyük ihtimalle 9 gün olacak. 15 Kasım Pazartesi arife, yani yarım gün resmi tatil. Salıdan cumaya 4 gün bayram, yine resmi tatil. Yarım gün tatil olan arife; muhtemelen hem kamuda hem özel sektörde tam güne çevrilecek. Dolayısıyla Kurban Bayramı, öncesi ve sonrasındaki hafta sonları ile birleşerek toplamda 9 gün kesintisiz hale gelebilecek.

 

Referans-Ahmet Kababıyık
Devlet Teşkilatı Veri TabanıMevzuat Bilgi SistemiResmi GazeteDevlet ArşivleriGenelge Bilgi SistemiDevlet Arşivleri
   © 2018 | Selçuk AYDIN - Serbest Muhasebeci Mali Müşavir | Her Hakkı Saklıdır.
Proje Dinamik